خانه / ویزای شینگن / چگونه ویزای شینگن بگیریم + شرایط و مدارک + هزینه های اخذ ویزا

چگونه ویزای شینگن بگیریم + شرایط و مدارک + هزینه های اخذ ویزا

تاریخچه ویزای شینگن

ویزای شینگن در سال 1985 ایجاد شد. در حقیقت این ویزا بر اساس عهدنامه ای بین چند کشور به وجود آمد. در ابتدا دو کشور آلمان و فرانسه با یکدیگر عهد کردند که مرزهای بین خود را نادیده بگیرند. در انتها پنج کشور در روستای کوچکی به نام شینگن این عهدنامه را امضا کردند.

بر اساس این عهدنامه که در سال 1985 به امضا رسید، شهروندان این چند کشور می توانستند تنها با اخذ این ویزا در میان این چند کشور به رفت و آمد بپردازند. اتومبیل ها تنها با چسباندن یک برگه سبز رنگ با عنوان ویزای شینگن می توانستند در میان مرزها به رفت و آمد بپردازند و سفر کنند.

در مرزها صف ها طولانی ایجاد می شد تا اتومبیل ها و ویزاها بررسی شوند و پس از آن از مرز عبور داده شوند. با گذشت زمان یعنی در سال 1990 این عهدنامه با توافقی جدید باز نویسی شد. بر اساس این توافق بررسی مرزهای زمینی نادیده گرفته شد و دیگر همه شهروندان می توانستند به راحتی به تردد بپردازند.

در مرزهای هوایی اما به دلایل امنیتی همچنان مدارک چک می شد. با گذشت زمان این عهدنامه در سطح قاره اروپا به محبوبیت و شهرت رسید. البته از مزایای این عهدنامه سهولت در تردد، سفر و تجارت بود که همین امر باعث افزایش رونق اقتصادی در این چند کشور شده بود.

ویزای شینگن

ویزای شینگن در سطح بین الملل

امروزه تمام مردم جهان برای سفر به کشورهای اروپایی با تور اروپا می توانند ویزای شینگن اخذ کنند. در حقیقت با مطرح شدن این توافق نامه در سطح بین الملل کشورهای این حوزه برای جذب توریست و سرمایه اقدام به بازنویسی این توافق نامه کردند. بر اساس این توافق نامه شهروندان سایر کشورها نیز با اخذ ویزای شینگن می توانند به این حوزه سفر کنند.

نا گفته نماند که برای شهروندان سایر کشورها محدودیت هایی اعمال می شود اما نکته مهم این است که با اخذ این ویزا می توانند از چند کشور دیدن کنند. البته برای تجارت نیز اخذ ویزای شینگن تجاری بسیار کارآمد و مفید است. به این ترتیب که آن ها می توانند طی قوانینی خاص در کشور مقصد سرمایه گذاری کنند و یا به شغلی مشغول شوند.

 

چه کشورهایی در معاهده شینگن هستند؟

در ابتدا کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک به امضا رسید. این عهدنامه به مدت پنج سال تنها متعلق به این پنج کشور بود اما با گذشت زمان در اتحادیه اروپا مورد توجه قرار گرفت. به مرور زمان کشورهای مختلف وارد این عهدنامه شدند و این نادیده گیری مرزها میان بیست و شش کشور قاره اروپا رسمی شد.

به مرور زمان کشورهای دیگر نیز به این عهدنامه پیوستند. در سال 2011 این عهدنامه با بیست و شش کشور به امضا رسید که چهار کشور آن خارج از اتحادیه اروپا هستند. امروزه مردم این کشورها به راحتی می توانند از مرزها عبور کنند و در حقیقت با توافق نامه شینگن مرزها کم رنگ شدند.

کشورهای این حوزه شامل بلژیک ، بلغارستان ، قبرس ، اتریش ، یونان، آلمان، فرانسه، استونی، فنلاند، دانمارک، جمهوری چک، رومان، پرتغال، لهستان، هلند، مالت، لوکزامبورگ، لیتوانی، ایتالیا، مجارستان، کرواسی، سوئد، اسپانیا، اسلوونی و اسلواکی می باشند.

ویزای شینگن

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

برای اخذ ویزای شینگن اولین گامی که باید بردارید این است که کشور مقصد را مشخص کنید. امروزه برخی از کشورهای حوزه شینگن سخت تر از سایر کشورها ویزا صادر می کنند. به همین دلیل بهتر است قبل از انتخاب مقصد با افراد با تجربه و مجرب در این زمینه مشورت کنید.

پس از انتخاب مقصد گام بعدی که باید بردارید این است که وقت سفارت را اخذ کنید. با اخذ وقت سفارت می توانید به راحتی وارد سفارت شده و ویزای کشور مقصد را اخذ کنید. برای اخذ وقت سفارت نیز باید شرایط سفارت کشور مورد نظر خود را بررسی کنید و سپس اقدام نمایید.

اکثر کشورهای این حوزه به صورت آنلاین وقت سفارت را ارائه می دهند و خوشبختانه در ایران نیز سفارت خانه دارند. در تاریخ تعیین شده با کلیه مدارک خود به سفارت مراجعه کنید. دقت داشته باشید که مدارک باید شامل استانداردهایی باشد. ترجمه مدارک برای سفارت یکی از استانداردهایی است که باید رعایت کنید.

پس از این که مدارک را به سفارت تحویل دادید، سفارت پس از دو تا چهار هفته پاسخ خود را به شما ابلاغ می کند. به این ترتیب می توانید ویزای شینگن این کشور را اخذ کنید. با اخذ این ویزا می توانید با توجه به شرایط آن سفر خود را آغاز نمایید و به کشور مورد نظر خود سفر کنید.

اگر پس از زمان گفته شده پاسخ سفارت مثبت باشد، با ارائه گذرنامه خود به سفارت می توانید ویزای شینگن را اخذ کنید. پس از اخذ می توانید سفر خود را آغاز کرده و به کشور مقصد سفر کنید. در صورتی که پاسخ سفارت منفی باشد باید دو تا چهار ماه پس از دریافت پاسخ با برطرف کردن علت ریجکتی دوباره برای اخذ ویزای شینگن اقدام نمایید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

از وقت سفارت تا ویزای شینگن آلمان

انواع ویزای شینگن آلمان چیست؟ ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که برای اخذ هر یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *